Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, podobnie jak sami mnisi opactwa tynieckiego, stara się szerzyć wiedzę o modlitwie Jezusowej, ukształtowanej w ciągu wielu stuleci modlitewnej praktyce zwyczajowo kojarzonej ze Wschodem chrześcijańskim, lecz również odciskającej swój ślad na Zachodzie. Przez lata zajmowania się tematem udało się nam przygotować szereg publikacji z nurtu duchowości hezychastycznej (gr. hesychía oznacza ‘wyciszenie’). U samego początku modlitwy serca leży Pismo Święte, pracowicie przyswajane przez pokolenia mnichów egipskich poprzez ruminatio, „przeżuwanie”, wielokrotne powtarzanie biblijnych zdań. O życiu dawnych mnichów i ich nauce czytamy w Apoftegmatach Ojców i w Rozmowach z Ojcami św. Jana Kasjana. Szczególnie wartościowe są pisma Ewagriusza z Pontu, którego dzieła we fragmentach znajdziemy w Filokalii. Na uwagę zasługują przede wszystkim jego traktaty O modlitwie i O praktyce ascetycznej.

Istotne wskazówki co do powtarzania danej formuły modlitewnej podają również dwaj święci starcy z okolic Gazy, święci eremici Barsanufiusz i Jan; ich uczniem był również Seridos, igumen klasztoru w Tawatha, oraz św. Doroteusz z Gazy. Listy dwóch starców-pustelników pozostają niewyczerpanym źródłem wiedzy o życiu mniszym w szóstym stuleciu.

Wydane przez nas Rozmowy z Ojcami miały wielkie znaczenie dla św. Benedykta; ich autor jednak, św. Jan Kasjan, jest również jedynym zachodnim pisarzem chrześcijańskim, którego tekst pojawia się w Filokalii. Jego nauka o powtarzaniu wezwania „Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu…”, jak sądzą niektórzy, dała być może początek praktyce rozpoczynania oficjum Liturgii Godzin tymi właśnie słowami. Wydawnictwo TYNIEC opublikowało już dwa tomy Rozmów oraz oddzielnie niektóre z nich.

Na Zachodzie nie zapomniano jednak całkiem o idei rozpalania płomienia modlitwy poprzez medytacyjne powtarzanie określonej formuły. Z tego prądu duchowego wyrasta modlitwa różańcowa; wspomnieć warto także o Chmurze niewiedzy, angielskim traktacie z drugiej połowy XIV wieku, szczegółowo opisującym drogę duchową osoby modlącej się krótką formułą, np. pojedynczym słowem z Pisma Świętego. Anonimowy autor nie jest cytowany w Filokalii, ale miłośnicy hezychazmu z pewnością zasmakują w naukach tajemniczego Anglika.

Filokalia to dzieło mnichów prawosławnych, stąd by czerpać z nauk tego samego nurtu należy szukać autorów cerkiewnych. W naszej ofercie znajdziecie wybitnych przedstawicieli XIX-wiecznego rosyjskiego mistycyzmu: Starców Pustelni Optyńskiej, św. Teofana Rekluza, św. Jana z Wałaamu (XIX/XX w.)… W wieku XX na pierwszy plan wysuwają się cenione przez tysięcy czytelników Opowieści pielgrzyma, które opowiadają o wędrowcu, przemierzającym Rosję z Filokalią w jednej oraz z czotką w drugiej ręce.


banner_dlugi


Jeśli o czotkach mowa, również i te znajdziecie w naszej ofercie. Sznur modlitewny służy skupieniu w czasie modlitwy, podobnie jak różaniec.


Zapraszamy Was do dokładnego zapoznania się z naszymi propozycjami wydawniczymi, o których można by jeszcze wiele pisać (zwłaszcza o autorach współczesnych, m. in. o Jeanie-Yves Leloupie i o Gabrielu Bungem). Z pewnością każdy z Was znajdzie coś, co wesprze go na drodze do zjednoczenia z Bogiem poprzez Jezusową modlitwę…

WPŁAĆ DAROWIZNĘ

Możesz nam pomóc finansowo wpłacając dowolną darowiznę na rzecz naszego projektu FILOKALIA

więcej

PODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Prześlij swoim znajomym RADOSNĄ informację o naszym projekcie – podaj dalej…

więcej

O CO CHODZI?

Czy aż do wydania całości antologii będziemy siedzieć z założonymi rękami? Raczej nie…

więcej