Wspólnota 3D

przez admin w dziale Filokalia

„Perfectio Conversationis” to mała książeczka Gabriela Bungego OSB, w której autor rozwija kilka wątków związanych z odnową monastycyzmu zachodniego według ducha i litery Reguły św. Benedykta. Jako osoba świecka mógłbym stwierdzić, że to książka nie dla mnie. Jednak zarówno temat, jak i objętość tego dziełka skłoniły mnie do uważnej lektury. Oceniając to, co czytam, uznaję, że warto było, gdy choć jedna myśl pozostaje we mnie i skłania do refleksji. Znalazłem coś takiego w rozważaniach ojca Gabriela. Krótko można by to określić jako „wspólnota 3D”.

U progu trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa i monastycyzmu obserwujemy gwałtowne przyspieszenie rozwoju technologii, przede wszystkim cyfrowych. Życie przyspiesza, a przynajmniej tak wmawiają nam to różne media. Kiedy korzystam z komunikacji miejskiej widzę, że już nie tylko młodzi ludzie pochyleni są nad swoimi smartfonami, nie zauważając innych ludzi wokół siebie. Wspólnota? Teraz są gry online, czaty, fora…

perfectio_conversationis_gabriel_bunge

„Wspólnota 3D” w wydaniu benedyktyńskim to wspólnota braci, ale i wspólnota, tu i teraz, ze wszystkimi Świętymi Ojcami. Coś, co współcześni fascynaci technik komputerowych nazwaliby „augmented reality”, czyli rozszerzoną rzeczywistością. Właśnie ta benedyktyńska rzeczywistość rozszerzona wzbudziła we mnie ciekawość i skupiła moja uwagę na lekturze. Do tej wspólnoty należą wszyscy, także ci święci, którzy przez swoje relikwie są obecni niejako materialnie i uchwytnie. Ich słowa, pouczenia, trwają i są żywe we wspólnocie tak, jakby przebywali z braćmi tu i teraz.

Tradycję postrzegamy zazwyczaj jako coś, co było, co wspominamy, nie jako coś, co trwa i nieustannie się rozwija. Piszę te słowa 30 października. Za parę dni pójdę, jak inni, na cmentarz pomodlić się za zmarłych, „zapalić świeczkę”. Jednak nie ma ich tam. Ogromna wspólnota tych, co przeszli do domu Ojca trwa i wspiera nas w drodze, którą oni już przeszli i znają. Dlatego nazwałem to „wspólnotą 3D”: trwamy w relacjach nie tylko z tymi, którzy nas otaczają, nawet jeżeli nie zauważamy ich spoza ekranów smartfonów, ale jesteśmy mocno powiązani relacjami pionowymi ze wszystkimi świętymi. Książka Gabriela Bungego odświeżyła we mnie poczucie tej przestrzennej relacji – rozszerzonej rzeczywistości.


Recenzję książki Perfectio conversationis. Odnowa monastycyzmu zachodniego według ducha i litery „Reguły” św. Benedykta napisał Henryk Metz.


Skomentuj

Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)