Wniebowzięcie Eliasza. Poznaj symbolikę ikony z okładki „Filokalii”.

przez admin w dziale Filokalia

Malował Borys Kotowski OSB, 2010 r., tempera na desce (57×47,5 cm)

wniebowziecie_eliasza_symbolika_filokalia

Historia życia Eliasza, działającego za czasów króla izraelskiego Achaba (873-853 przed Chrystusem) znamy z opowiadań zawartych w 1 i 2 Księdze Królewskiej. Temat Wniebowzięcia Eliasza (2 Krl 2, 1-12) był bardzo popularny w XV i XVI wieku w malarstwie pskowskim i nowogrodzkim. Po części było to związane ze wzrostem nastrojów eschatologicznych na Rusi w późnym średniowieczu.

Ikona Borysa Kotowskiego OSB jest parafrazą jednego z XVI-wiecznych wariantów pskowskich. Ukazuje on trzy egzystencjalne wątki związane z życiem wielkiego proroka: życie pustelnicze, spotkanie z aniołem i Wniebowzięcie. Jest to symboliczny zapis drogi Sługi Bożego. Wychodzi ona od kontemplacji w ciszy i samotności, w harmonii ze światem, którego reprezentuje kruk przynoszący chleb. Na tej drodze przychodzi pokusa zniechęcenia i pragnienie śmierci. W tym momencie pojawia się anioł – wysłannik niebios, który stawia przed śpiącym prorokiem chleb i wodę, zachęcając go do spożycia  i wyruszenia w drogę. Mocą tego pokarmu Eliasz wstał doszedł po czterdziestu dniach do góry Horeb, gdzie spotkał Boga. Góra objawienia jest na ikonie symbolicznym miejscem, z którego prorok zostaje wzięty do nieba. Towarzyszy mu wierny uczeń Elizeusz, który otrzymuje od niego płaszcz na znak błogosławieństwa. Na Eliasza, wstępującego do nieba na ognistym rydwanie, oczekuje sam Chrystus w tajemniczej mandorli.

Oto skrót drogi, sprawdzonej przez wielu świętych, której chrześcijaństwo nadało znamię uniwersalizmu. Rozpoczyna się ona od modlitwy i samotności, prowadzi poprzez duchowy kryzys, odkrycie Eucharystii (pokarm z nieba), wspinaczkę na szczyt góry, doświadczenie duchowego ojcostwa (uczeń Elizeusz) aż do ostatecznego spotkania z Bogiem.

Bp Michał Janocha

Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)