Ruszamy z projektem FILOKALIA

przez admin w dziale Filokalia

Witamy na blogu Projektu „Filokalia”. To miejsce przyciąga tych, którzy dążąc do poznania Boga weszli na ścieżkę modlitwy Jezusowej, sięgającej korzeniami starożytności praktyki modlitewnej; zapraszamy jednak i tych, którzy po prostu pragną się modlić i potrzebują sprawdzonych przewodników na tej drodze. Jeśli tego szukacie, to świetnie trafiliście: Projekt „Filokalia” został zbudowany wokół inicjatywy przełożenia na język polski niezwykle ważnej dla wschodniego chrześcijaństwa antologii pism duchowych, Filokalii właśnie. Teksty te, zebrane w XVIII w., pochodzą z różnych epok – znajdziecie w antologii zarówno nauki Ojców Pustyni z IV w., pouczenia Ojców Kościoła z okresu herezji ikonoklazmu, jak i teksty z pełni bizantyjskiego średniowiecza, spisane przez wielkich mistrzów życia wewnętrznego, m.in. Grzegorza Synaitę czy Grzegorza Palamasa.


Kiedy więc opanowują cię myśli, wzywaj nieustannie i wytrwale Pana Jezusa, a one znikną. Nie zniosą żaru, jaki z modlitwy wstępuje do serca i uciekną, niby porażone ogniem. „Imieniem Jezus”, radzi Klimak, „smagaj przeciwników”. Nasz Bóg bowiem jest ogniem niszczącym występność. Pan, który szybko przychodzi z pomocą, natychmiast weźmie w obronę tych, którzy całą duszą dniem i nocą wołają do Niego (Grzegorz z Synaju „Filokalia” – wybór tekstów o modlitwie serca)


Gdy zaś usiłujemy kontrolować nasz rozum i doskonalić go poprzez zachowanie dokładnej czujności, w jaki sposób to czynimy? Czy moglibyśmy sprawować tę kontrolę, jeśli nie skupimy naszego rozumu, który przez zmysły rozprasza się na zewnątrz i jeśli nie sprowadzimy go do wnętrza, właśnie do samego serca, które jest siedzibą myśli?

Dlatego też Makary, który słusznie nosi takie imię (tj. Błogosławiony), natychmiast po wyżej przytoczonych słowach, dodaje: „Tam zatem należy patrzeć, by doświadczyć, czy przez łaskę zostały wypisane prawa Ducha”. Tam, to znaczy gdzie? W główny ludzki narząd, na tron łaski, gdzie mieści się rozum i wszystkie myśli duszy, a więc: w serce (św. Grzegorz Palamas „Filokalia” – wybór tekstów o modlitwie serca)


Na blogu tym dowiecie się o postępie prac nad przekładem (a jest o czym informować – chodzi o ponad 2000 stron!), o rozmaitych inicjatywach organizowanych wokół tej idei, a poza tym będziecie mieć dostęp do bieżących materiałów promocyjnych, jak również do nauk świętych Ojców, które ukazywać się będą na tym blogu, wraz z użytecznymi aplikacjami mobilnymi. Staramy się, by ten blog pomógł Wam wdrożyć się w duchowość modlitwy Jezusowej oraz korzystać z wielowiekowej duchowej mądrości świętych mnichów.

Jeżeli chcesz być na bieżąco:


Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony!


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)