POWRÓT DO POCZĄTKÓW…

przez admin w dziale Filokalia

Siedemnaście lat temu nasze wydawnictwo w ramach serii „Źródła monastyczne” opublikowało dwa tomy historii życia mniszego pióra francuskiego benedyktyna, o. Vincenta Desprez: „Początki monastycyzmu”. O. Desprez, mnich najstarszego europejskiego klasztoru w Ligugé, w tymże opactwie przez lata wygłaszał wykłady poświęcone dziejom życia mniszego, kreśląc nowicjuszom kontekst bardzo szeroki: opis rozwoju tego nurtu życia konsekrowanego rozpoczyna się od poczynienia uwag na temat przedchrześcijańskich wspólnot Esseńczyków oraz zarysowania biblijnych wzorców monastycyzmu.

Wykłady te zostały spisane, uzupełnione przez autora i opublikowane jako wyjątkowo rzetelny i kompleksowy podręcznik historii. Nie jest to jednak praca przeznaczona tylko dla naukowców. Wręcz przeciwnie, poszczególne rozdziały zostały przygotowane oryginalnie jako ustne wystąpienia, w związku z czym ich odbiór jest bardzo dobry. O. Vincent posiłkuje się licznymi cytatami, co dodaje opracowaniu nie tylko wiarygodności, ale wzbogaca samą lekturę.

Spektrum zainteresowań autora jest, jak to już wspomniano, szerokie: sięga od poprzedników życia monastycznego w klasycznym rozumieniu aż po rozmaite przejawy życia mniszego na Zachodzie u schyłku starożytności. Ostatni rozdział książki ma charakter bardziej problemowy i stanowi analizę pobożności eucharystycznej mnichów IV i V wieku.

Dla osób zainteresowanych tradycją „Filokalii” bardzo ważne jest, by zrozumieć naturę rozwoju form życia ascetycznego w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Tymi samymi szlakami, którymi rozprzestrzeniał się monastycyzm, potem podążyła duchowość modlitwy monologicznej. Kształtowała ją wrażliwość tych, którzy ją praktykowali, tak że modlitwa Jezusowa, u swych początków zakorzeniona w tekście Ewangelii, dziś wybrzmiewa słowami: Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem!

Serdecznie polecamy uwadze użytkowników portalu Filokalia wydane na nowo tomy „Początków monastycyzmu” francuskiego mnicha. Z okazji ich reedycji klienci naszej księgarni internetowej mogą liczyć na zniżkę. Zapraszamy do poznawania naszych źródeł…


Dwa tomy dostępne są w naszej księgarni internetowej:


 

Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)