Pouczenia duchowe od Ewagriusza z Pontu

przez admin w dziale Filokalia

1 Apo 1(227). Powiedział abba Ewagriusz: „Siedź w celi i skupiaj myśli. Pamiętaj o dniu śmierci: wyobraź sobie martwe ciało, zrozum to nieszczęście i przyjmij trud: pogardź światową próżnością, abyś mógł wytrwać stale w skupieniu i nie osłabnąć w tej woli. Rozpamiętuj także los tych, którzy już są w piekle: myśl, w czym tam są pogrążone dusze, w jakim okropnym milczeniu, w jakich gorzkich jękach, w jakim strachu, udręce i oczekiwaniu. Rozważ niekończącą się mękę, łzy bezcielesne i nie ustające. Ale pamiętaj także o dniu zmartwychwstania, w którym staniemy przed Bogiem. Wyobraź sobie ten straszliwy i przerażający trybunał. Rozważ, co tam przygotowano dla grzeszników: zawstydzenie przed Bogiem, przed aniołami i archaniołami, i wszystkimi ludźmi, to jest karę, ogień nieugaszony, robaka, który nie umiera, otchłań, ciemności, zgrzytanie zębów, strachy i męki. Rozważ także i dobra przygotowane dla sprawiedliwych: swobodny przystęp do Boga Ojca i Jego Chrystusa, do aniołów i archaniołów i całej wspólnoty świętych, Królestwo Niebieskie i jego dary, radość i rozkosz. O jednym i drugim pamiętaj bezustannie; i nad sądem na grzeszników płacz i przejmuj się skruchą, ze strachu, abyś i ty się pośród nich nie znalazł; a z losu sprawiedliwych ciesz się i raduj. I staraj się podzielić radość tych drugich, a losu tych pierwszych uniknąć. Bacz, abyś nigdy, czy to w celi, czy poza celą, gdziekolwiek będziesz, nie zapomniał i nie stracił z oczu tej prawdy. W ten sposób, przynajmniej przez pamięć na nią, zdołasz uciec przed nieczystymi i szkodliwymi myślami”.

1 Apo 2(228). Powiedział także: „Nie utrzymuj kontaktów z wieloma ludźmi, żeby na twoją duszę nie spadł niepokój i zamieszanie, a wtedy chwiałbyś się na drodze skupienia”.

1 Apo 3(229). Powiedział także: „Wielka to rzecz modlić się bez roztargnienia, ale jeszcze większa bez roztargnienia śpiewać psalmy”.

1 Apo 4(230). Powiedział także: „Pamiętaj zawsze o swojej śmierci i nie zapominaj o wiecznym sądzie: a nie będzie grzechu w twoim życiu”.

1 Apo 5(231). Powiedział także: „Zabierz pokusy, a nikt nie będzie zbawiony”.

1 Apo 6(232). Powiedział także, iż któryś z ojców mawiał: „Surowy i regularny tryb życia, w parze z miłością, szybko doprowadza mnicha do progu beznamiętności”.

1 Apo 7(233). Kiedyś w Celach ojcowie zebrali się w jakiejś sprawie i zabrał głos abba Ewagriusz. Kapłan mu rzekł: „Abba, wiemy, że gdybyś został w swoim kraju, byłbyś pewnie biskupem i przywódcą wielu: a teraz siedzisz tutaj jak wygnaniec”. On zaś przejął się skruchą i nie obruszył się, a tylko schylił głowę i odpowiedział: „To prawda, ojcze: ale mówiłem raz, drugi raz nie powtórzę”.

1 Apo 8*(950). Powiedział znowu: „Początkiem zbawienia jest poznanie samego siebie”.

1 Apo 9*(951). Mówił znowu, że powiedział pewien starzec: „Po to wyrywam z siebie rozkosze, aby odciąć okazję do gniewu. Wiem bowiem, że on zawsze we mnie walczy o przyjemności, wzbudza we mnie umysł, i wypędza rozum”.

1 Apo 10*(952). Znów mówi, że zapytał ktoś z braci starca, czy pozwoli, aby matka i siostra spożyły z nim posiłek, gdy uda się do domu. On na to: „Nie jem z kobietą”.


Ewagriusz z Pontu – fragment z książki „Pisma ascetyczne, tom 1″


Publikacje pomocnicze na temat modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)