PAMIĘĆ O BOGU I WZYWANIE IMIENIA JEZUS [CZ.5]

przez admin w dziale Filokalia

Jeżeli ktoś utrzymuje, że w umyśle mieszkają jednocześnie Duch Święty i diabeł, ponieważ jednocześnie miewa­my dobre i złe myśli, niech wie, że dzieje się tak dlatego, że jeszcze nie skosztowaliśmy i nie zobaczyliśmy, jak dobry jest Pan (Ps 34,9). Albowiem, jak powiedziałem wyżej, w ochrzczonych łaska ukry­wa swą obecność, czekając na decyzję duszy. Kiedy człowiek całym sobą zwróci się ku Panu, wówczas, w niewyrażalnym odczuciu, ujawnia ona swą obecność w ser­cu. Potem ponownie czeka na poruszenie duszy, pozwalając strzałom demona docierać aż do jej wnętrza, aby dusza szukała Boga z większym pragnieniem i pokorą. Jeśli zatem człowiek zaczyna czynić postępy przez spełnianie przykazań i nieustannie wzywa Pana Jezusa, wówczas ogień świętej łaski przenika nawet zewnętrzne zmysły serca, spalając całkowicie chwasty, jakie wyrastają na ziemi ludzkiej…

(…) Kto pragnie oczyścić własne serce, niechaj nieustannie rozpala je pamięcią o Panu Jezusie, mając to jako jedyne zajęcie i stałą praktykę. Ci, któ­rzy pragną odrzucić własne zepsucie, nie powinni modlić się od czasu do czasu, ale zawsze oddawać się modlitwie, praktykując strzeżenie umysłu, nawet gdyby wypadło im przebywać z dala od domów modlitwy.

Podobnie jak ten, który pragnie otrzymać czyste złoto, jeśli tylko przez chwilę wstrzyma dopływ ognia do tygla, powoduje na nowo twardnienie oczyszczanej materii, tak samo ten, co raz pamięta o Bogu a innym razem nie pamięta, nie zdaje sobie sprawy z tego, że to co – jak mu się wydaje – zyskał modlitwą, teraz traci na skutek zaniedbania.

Dla człowieka, który kocha cnotę, właściwe jest – przez pamięć o Bogu – nieustannie niszczenie tego, co w jego sercu ziemskie. W ten sposób zło z wolna będzie pochłaniane przez ogień dobrej pamięci. Dusza zaś w większej chwale całkowicie powróci do naturalnego jej blasku.


Diadoch z Fotyki – fragment z książki „Filokalia. Teksty o modlitwie serca”


Skorzystaj z zestawu do modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)