Osiem duchów zła u Ewagriusza z Pontu

przez admin w dziale Filokalia

Jednym z autorów, którego pisma trafiły do „Filokalii”, jest Ewagriusz z Pontu, mnich, który żyjąc na pustyni egipskiej sformułował podstawy zasad życia ascetycznego i duchowego, czerpiąc ze swej wiedzy i z doświadczenia Ojców Pustyni, do których grona włączyła go późniejsza tradycja. Ewagriusza spotykamy więc na kartach antologii pism duchowych, ale dostrzegamy jego ślad także w katechizmowej nauce o siedmiu grzechach głównych. Co sprawia, że wciąż wracamy do pism Pontyjczyka?

Ewagriusz spędził lata na pustyni, pod mentorskim okiem mistrzów życia duchowego, i zyskał wgląd w siebie, który pozwolił mu sformułować podstawowe zasady walki duchowej, czyli zmagania się ze złymi skłonnościami. Ściśle rzecz biorąc, ten „filozof na pustyni” mówił raczej o „myślach” lub „demonach”, rzadziej o grzechach. Jest tak, ponieważ nie zajmowały go skutki uwikłania się w grzech; nie chciał budować domu od komina. Ewagriusz zadaje fundamentalne pytania o to, co znajduje się u początku zła, któremu oddaje się człowiek, oraz w jaki sposób można się uchronić przed duchowym upadkiem. Pontyjczyk, człowiek głębokiej modlitwy, asceta piszący traktaty o theoria, kontemplacji Boga, szuka solidnego oparcia – skały, na której można postawić fundament życia chrześcijańskiego.

Każdy z nas w te poszukiwania może się włączyć; każdy znajdzie u Ewagriusza coś dla siebie, ponieważ rządzą nami podobne prawa, te same namiętności; ulegamy tym samym złudzeniom. Jeśli chcecie, możecie zacząć swoją drogę do nawrócenia biorąc do ręki najnowsze publikacje naszego wydawnictwa. Pierwsza z nich („Pomiędzy grzechem a myślą”) to zapis rekolekcji internetowych, które wygłosił opat tyniecki, o. Szymon Hiżycki OSB. Drugi wolumin to zestaw tekstów pt. „Antologia tekstów Ewagriusza z Pontu o złych myślach”, na który składają się następujące traktaty: „O różnych rodzajach złych myśli”, „O ośmiu duchach zła” oraz wybór z „Traktatu o praktyce ascetycznej”.
Skorzystaj z promocji i kup zestaw książek – kliknij tutaj


Zachęcamy Was tym bardziej, że aktualnie trwa promocja, w ramach której obie te książki możecie kupić jako zestaw w niskiej cenie (24 zł!). Krążą one wokół problemu ośmiu logismoi, czyli złych myśli, z którymi zmaga się człowiek. Ewagriusz mówi o nich jako o ośmiu złych sposobach życia; mówi o tym, że nasze problemy, niejednokrotnie poważne, można rozwiązać na osiem złych sposobów. Pontyjczyk nie twierdzi, że to, czym zajmuje się zła myśl, jest nieistotne; mówi, że to, w jaki sposób myśl rozwiązuje pewien problem, jest obciążone błędem.


W poszukiwaniu wolności od tego typu błędów Ewagriusz jest pewnym przewodnikiem. Warto mu zaufać na tej drodze.


Skomentuj

Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)