Ojcowie Pustyni na Twoim kubku do kawy

przez admin w dziale Filokalia

Nasze tynieckie wydawnictwo właśnie udostępniło w ramach swojej oferty nowe kubki z cytatami z Ojców Pustyni. Jest ich aż osiem, a to wszystko dlatego, że zainteresowanie poprzednimi wzorami naszej użytkowej ceramiki było ogromne. Ten zwrot ku tradycji Ojców cieszy: oby korzystanie z takiego kubka stało się początkiem fascynującej podróży duchowej w głąb starożytnego Egiptu chrześcijańskiego.

Następujące cytaty zawitały na naszych kubkach:

Te krótkie wypowiedzi pełnią rolę apoftegmatu: wraca się do nich raz po raz, bo kryją w sobie ważną prawdę. Nawet gdy zdaje się nam, że już ją pojęliśmy, okazuje się, że życie potrafi to zweryfikować. Starożytni mnisi przejęli od stoików ideał czujności, prosochē: mnich to ten, który czuwa nad swoimi myślami i nie grzeszy zapominalstwem. Niejeden z Ojców Pustyni spędzał lata na medytacji pojedynczego zdania, zawsze przeczuwając, że jeszcze wiele ono w sobie kryje. Takie przekonanie ma też redakcja Wydawnictwa Tyniec, oddając w ręce swoich czytelników te właśnie gadżety.

Wierzymy, że ci, którzy sięgają po te kubki, nie szukają płaskiej egzotyki, lecz chętnie konfrontują się z trudnymi prawdami. Rzeczywiście, miłość zaczyna się od wzajemnego szacunku; modlitwa przynosi owoc, gdy jest ciągła, wytrwała; życie duchowe nie rozwija się, gdy człowiek poddaje się rozlicznym rozproszeniom – od nich trzeba się radykalnie odsunąć. A bywa i tak, że i z pozoru dobre dyskusje wprowadzają do duszy wielki zamęt: chrześcijanin ma dążyć do spotkania z Bogiem w ciszy własnego serca.

Sentencje umieszczone na kubkach dobrze oddają ducha tekstów zebranych w „Filokalii”. Oby to wzajemne dopasowanie, wraz z litrami wypitej kawy czy herbaty, przyniosło Wam pożytek i radość.


Publikacje pomocnicze na temat modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)