O wewnętrznym pokoju ciała i duszy [cz.1]

przez admin w dziale Filokalia

Pokój ciała jest stanem uporządkowania sposobu życia i wy­ciszenia zmysłów. Spokój duszy zaś – to opanowanie myśli i wewnętrzna niewzruszoność.

Wyciszeniu temu sprzyja odważna i niestrudzona myśl, zawsze czuwająca u drzwi serca, tak, by odpierać lub niszczyć wdzierające się tam wyobrażenia. Kto w głębi swego wnętrza praktykuje wyciszenie, ten rozumie, co mówię. Jeśli natomiast ktoś jest początkującym, nie zaznał omawianego stanu. Hezychasta zaś, który tego doświadcza, nie potrzebuje słów, oświecają go bowiem raczej czyny, a nie słowa.

Początek pokoju wewnętrznego stanowi oddalenie wszelkiego zamętu, który wprowadza zamieszanie w głębi duszy. Końcowy jej punkt – to wyzbycie się lęku w obliczu wszelkich zamętów i pozostawanie wśród nich niewzruszonym.

Jeśli ktoś wychodzi na zewnątrz i nie pozbawia się wewnętrznej ciszy – jest łagodny, stając się mieszkaniem miłości. Nie będzie skory do mówienia, nie zapłonie też gniewem. Gdy natomiast ktoś postępuje w sposób odmienny, skutki tego są oczywiste.

Hezychastą jest ten, kto w mieszkaniu ciała stara się ogarnąć rzeczy niecielesne – co stanowi swoisty paradoks.

Hezychasta – to ten, kto otwarcie może zawołać: Gotowe jest serce moje, Boże (Ps 57,8).

Hezychastą jest ten, kto stwierdza: Ja śpię, lecz serce moje czuwa (Pnp 5,2).

Zamknij drzwi swojej celi dla ciała, drzwi swojego języka dla wszelkiej mowy, a swoją wewnętrzną bramę przed złymi duchami.

Ucho hezychasty usłyszy od Boga słowa nadzwyczajne. Dlatego w księdze Hioba, owa mądra postać mówi: Czyż moje ucho nie przyjęło od Niego słów niezwykłych? (Hi 4,12).


św. Jan Klimak – fragment z książki „Filokalia. Teksty o modlitwie serca”


Skorzystaj z zestawu do modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)