O TRWANIU UMYSŁEM I CIAŁEM NA ŚWIĘTEJ MODLITWIE [CZ.3]

przez admin w dziale Filokalia

Podobnie jak dla króla ziemskiego obrzydliwym jest ten, kto stojąc przed nim odwraca się od niego i paktuje z wrogiem, tak i dla Pana odrażającym jest ten, kto stając do modlitwy pozwala się pochłonąć nieczystym myślom.

Proś ze skruchą, szukaj przez posłuszeństwo, pukaj z wielką cierpliwością. Kto bowiem w ten sposób prosi, otrzymuje, kto szuka – znajduje, a pukającemu będzie otwarte (Mt 7,8).

Pamiętaj, abyś podczas modlitwy nie rozmyślał o potrzebnych ci rzeczach, nawet z dziedziny duchowej; w przeciwnym razie stracisz najlepszą cząstkę.

Kto zawsze podpiera się modlitwą, ten się nie potknie. A jeśli się potknie, to nie upadnie. Modlitwa stanowi – czynione ze czcią – wymuszanie pomocy na Bogu (Łk 18,5).

Pożytek, jaki daje modlitwa, poznajemy po przeszkodach, które stawia przed nami szatan podczas liturgicznych zgromadzeń. Korzyści płynące z modlitwy zaś – po zwycięstwie nad wrogiem. Po tym poznam, mówi autor Psalmu, żeś dla mnie łaskawy, że mój wróg nie będzie cieszył się nade mną w czasie walki (Ps 41,12). Z całego serca wołałem, mówi psalmista (Ps 119,145), to jest ciałem, duszą i duchem. A gdzie ci dwaj – dusza i duch – zebrani są razem, tam Bóg jest pośród nich (Mt 18,20).

Bądź dzielny w każdej sytuacji, a sam Stwórca będzie twoim nauczycielem w modlitwie. Nikt nie nauczy się patrzeć przy pomocy słów, wzrok bowiem dany jest nam z natury. Podobnie piękna modlitwy nie można poznać przez nauczenie się jej od kogoś drugiego. Posiada ona w sobie własnego mistrza – Boga, który ludzi naucza mądrości (Ps 94,10). On udziela daru modlitwy temu, kto się modli i błogosławi lata życia tych, którzy są sprawiedliwi (1 Krl 2,9). Amen.


św. Jan Klimak – fragment z książki „Filokalia. Teksty o modlitwie serca”


Skorzystaj z zestawu do modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)