Projekt „Filokalia” to inicjatywa skupiona wokół prac nad pierwszym polskim przekładem całości antologii pism duchowych, Filokalii.


Jak może wiecie, Filokalia to zbiór nauk poświęconych modlitwie Jezusowej, zakorzenionej w tradycji chrześcijańskiego Wschodu praktyce modlitewnego powtarzania słów „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem!”. Od setek lat modlitwa ta jest ceniona na chrześcijańskim Wschodzie; benedyktyni, których tożsamość ukształtowała się w Kościele niepodzielonym, na granicy między duchowością Wschodu i Zachodu, pragną dziś wprowadzić w ten nurt ludzi poszukujących zjednoczenia z Bogiem. A skoro mamy się uczyć tej modlitwy, potrzebny nam również podręcznik – Filokalia właśnie.

Zabraliśmy się poważnie do zadania – nasze wydanie obejmie pięć tomów, starannie oprawionych, zawierających tekst w nowym przekładzie. Procesowi publikacji – rozłożonemu na lata! – towarzyszy akcja promocyjna. W ramach tejże akcji będzie funkcjonował ten portal. Co na nim znajdziecie?


  • informacje o zawartości poszczególnych tomów – duchowość modlitwy Jezusowej, zwana hezychastyczną (gr. hesychía oznacza ‘wyciszenie’) rozwijała się etapami, i samo prześledzenie jej historii to fascynująca przygoda. Treści umieszczone w kolejnych woluminach nie są ułożone chronologicznie, choć ich autorzy pochodzą przede wszystkim z czterech ośrodków duchowości chrześcijańskiej: z pustyni egipskiej (osady mnisze w Sketis, Nitrii, Celach), z klasztoru Płonącego Krzewu u stóp Synaju, z klasztoru Studios w Konstantynopolu oraz ze Świętej Góry Athos;
  • fragmenty tekstów poświęconych modlitwie serca, pozwalające na wdrożenie się w duchowy klimat Filokalii;
  • blog projektu „Filokalia”, gdzie umieszczane będą świeżo przetłumaczone fragmenty antologii, bieżące wiadomości na temat postępu prac oraz rozmaite treści związane z duchowością Ojców Pustyni;
  • podstronę dla darczyńców, gdzie będzie można udzielić wsparcia projektowi. Znajdziecie tam informacje, jak pomóc, co dokładnie wspieracie i… co dostaniecie w zamian!

Dlaczego robimy wokół tego taki hałas? Bo mimo iż o duchowości hezychastycznej mówi się w Polsce już od dłuższego czasu, mimo iż pojawiły się rozmaite publikacje na ten temat, mimo iż wielu zdążyło już zasmakować w skarbach modlitwy Jezusowej, to dotąd nie ukazało się w polskim przekładzie dzieło tak ważne i tak obszerne, jak Filokalia. Jej pojawienie się wnosi nową jakość nie tylko na rynek publikacji chrześcijańskich, ale do formacji duchowej w polskim Kościele – oto w przeciągu pięciu lat otrzymamy pięciotomowy zbiór najważniejszych nauk o modlitwie we wschodniej tradycji chrześcijaństwa. To kolejny krok, by zaczerpnąć powietrza pełnymi piersiami, jak to wypowiedział raz św. Jan Paweł II, oboma płucami Kościoła – Kościoła Wschodu i Zachodu.

Póki co zapraszamy Was do śledzenia aktywności naszego portalu. Tym zaś, którzy o duchowości hezychazmu nie wiedzą nic, serdecznie polecamy wydany przez laty wybór tekstów z Filokalii. To Wam da przedsmak radości obcowania z mądrością świętych mnichów; to przedsionek, owszem – ale już niedługo, wraz z publikacją pierwszego tomu, otworzą się kolejne drzwi…


banner_dlugi

WPŁAĆ DAROWIZNĘ

Możesz nam pomóc finansowo wpłacając dowolną darowiznę na rzecz naszego projektu FILOKALIA

więcej

PODZIEL SIĘ INFORMACJĄ

Prześlij swoim znajomym RADOSNĄ informację o naszym projekcie – podaj dalej…

więcej

WARTO PRZECZYTAĆ

Interesuje Cię temat MODLITWY SERCA? Zajrzyj do naszego zestawienia…

więcej