O praktyce modlitwy Jezusowej

przez admin w dziale Filokalia

„Żeby praktykować modlitwę Jezusową, wystarczy zacząć się modlić” – tym stwierdzeniem swoją krótką konferencję o modlitwie rozpoczyna o. Szymon Hiżycki, opat tynieckiego klasztoru. Modlitwa – czy bardziej ogólnie: życie duchowe – znajduje się w centrum zainteresowania autorów, których pisma złożyły się na antologię „Filokalii”. Tradycja modlitwy monologicznej dojrzewała przez stulecia, biorąc początek w praktyce cichej medytacji nad słowami Pisma Świętego, a dojrzewając w bizantyjskich i atonickich klasztorach, w sercach i umysłach mnichów prawosławia.

Mimo iż jest to bogate dziedzictwo, nasz opat chce podkreślić, że pierwsze kroki są naprawdę proste. W gruncie rzeczy jednak o podstawowych prawdach nie powinno się nigdy zapominać: modlitwa Jezusowa na każdym etapie wymaga właśnie modlitwy, to znaczy pełnego oddania skierowania się ku Panu Bogu i szukania zjednoczenia z Nim. To nie zewnętrzne formy czy wyrafinowane metody przyczyniają się do wzrostu w życiu wewnętrznym. Bóg wspiera swoją łaską tego, kto Go o nią prosi z nieustającym zapałem.

Zapraszamy Was do wysłuchania porad ojca Hiżyckiego na temat praktyki modlitwy Jezusowej. Te podstawowe wskazówki zawsze zachowują swą aktualność: modlitwa osobista wypływa z doświadczenia życia sakramentalnego i przynosi owoc w człowieku, który z miłości do Boga unika grzechu. Nieco szersze wprowadzenie do tego tematu znajdziecie w najnowszej publikacji ojca opata: „Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie”.


Publikacje pomocnicze na temat modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)