O duchowym wyciszeniu i modlitwie

przez admin w dziale Filokalia

Działanie Ducha Świętego, jakie sakramentalnie otrzymaliśmy w chrzcie, odnajduje się na dwa sposoby.

Po pierwsze: poprzez spełnianie przykazań, przez co, jak mówi Święty Marek, po wielu trudach i długim czasie objawia się dar. Im bardziej tych przykazań przestrzegamy, tym jaśniej ów dar oświeca nas swoim blaskiem.

Po drugie: poprzez świadome i nieustanne wzywanie Pana Jezusa, a więc pamięć o Bogu. Wówczas dar ten objawia się przez poddanie się Stwórcy.

Gdy stosuje się pierwszy sposób, postępuje się wolniej, drugi zaś jest szybszy: pod warunkiem, że ktoś jest w stanie nauczyć się wytrwale to czynić, jakby w znoju kopać ziemię, by szukać złota.

Jeżeli natomiast pragniemy odnaleźć i poznać prawdę, bez popełniania błędów, szukajmy jedynie takiego działania serca, które całkowicie byłoby wolne od zmysłowych form. Nie starajmy się, niby w zwierciadle, zobaczyć w wyobraźni obrazów i postaci jakby rzeczy świętych, ani widzieć światła. Są to bowiem fałszywe wyobrażenia, którymi złudzenie zwodzi zazwyczaj na początku umysł niedoświadczonych.

My natomiast będziemy dążyć do tego, by posiąść moc modlitwy działającej w naszym sercu. Rozgrzewa ona i raduje umysł, a także rozpala duszę do niewymownej miłości Boga i ludzi. Zauważymy też, że modlitwa rodzi pokorę i wielką skruchę, jeśli tylko u początkujących staje się umysłowym i bezustannym działaniem Ducha Świętego. Na początku jest jakby płomieniem radości, który pochodzi z serca, na końcu zaś jakby udzielającym się światłem, które wydaje miłą woń.


św. Grzegorz z Synaju – fragment z książki „Filokalia. Teksty o modlitwie serca”


Skorzystaj z zestawu do modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)