MODLITWA SERCA JAKO DUCHOWA LITURGIA [CZ.2]

przez admin w dziale Filokalia

Początkiem modlitwy umysłu jest działanie. Następnie przychodzą oczyszczająca moc Ducha oraz mistyczny kult spełniany przez umysł. Podobnie początkiem wyciszenia jest skupienie wolne od trosk, stanem środkowym zaś – oświe­cająca moc i kontemplacja. Krańcem jest ekstaza, porwanie umysłu ku Bogu.

U początkujących modlitwa jest niczym ogień radości, pochodzący z serca, u doskonałych zaś – jakby udzielające się światło, które wydaje miłą woń.

Nadto modlitwa to apostolskie nauczanie, działanie wiary, albo raczej sama wiara. To poręka dóbr, których się spodziewamy (Hbr 11,1), czynna miłość, anielskie poruszenie, moc istot bezcielesnych, ich dzieło i wesele. To dobra nowina o Bogu, pewność serca, nadzieja zbawienia, znamię uświęcenia, droga do świętości. To poznanie Boga, ujawnienie się chrztu, oczyszczające obmycie się, zadatek Ducha Świętego, rozradowanie się Jezusa i wesele duszy. To łaskawość Boga, znak pojednania, pieczęć Chrystusa, promień duchowego słońca, poranna zorza serc, umocnienie chrześcijaństwa, wyraz Bożego przebaczenia, łaska i mądrość Boża, albo lepiej – początek mądrości w nas samych. To Boże objawienie, właściwe dzieło mnichów, życie tych, którzy oddali się wyciszeniu i źródło wyciszenia, świadectwo anielskiego życia. Co można powiedzieć nadto? Modlitwą jest Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkim (1 Kor 12,6). Jedno jest bowiem działanie Ojca, Syna i Ducha Świętego, które dokonuje wszystkiego w Chrystusie Jezusie.


św. Grzegorz z Synaju – fragment z książki „Filokalia. Teksty o modlitwie serca”


Skorzystaj z zestawu do modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)