Modlitwa serca jako duchowa liturgia [cz.1]

przez admin w dziale Filokalia

Jeśli w sercu wolnym od wszelkich myśli działa Duch Święty, staje się ono, jeszcze przed przyszłym życiem, prawdziwą świątynią. Wszystko bowiem dokonuje się w nim i wyraża według Ducha. Kto jeszcze tego nie osiągnął, dzięki innym cnotom może być dobrym kamieniem do budowy świątyni Bożej. Nie jest jednak świątynią Ducha, ani Jego kapłanem.

Przykazania, ze swej natury, wskazują zawsze na pierwsze przykazanie, które obejmuje wszystkie pozostałe, przykazanie pamięci o Bogu: Pamiętaj o Panu, Twoim Bogu nieustannie (Pwt 8,18). Poprzez nie wszystkie mogą być zaprzepaszczone lub zachowane. Zapomniane bowiem na początku doprowadziło do utraty pamięci o Stwórcy, zaciemniając też inne przykazania. I w ten sposób ogołociło człowieka z wszelkiego dobra.

Prawo Ducha dającego życie, według Apostoła, działa i wyraża się w sercu, podobnie jak prawo litery wypełnia się w ciele. Pierwsze wyzwala umysł spod prawa grzechu i śmierci (Rz 8,2). Drugie zasłaniając się pozorami dokonuje dzieła faryzejskiego – spełniając i pojmując prawo jedynie w sposób cielesny i przestrzegając przykazań tylko po to, żeby się pokazać ludziom (Mt 23,5).

Zrozum, że Prawem przykazań jest wiara, która działa bezpośrednio w sercu. Przez nią bowiem wszelkie przykazanie jest źródłem i sprawcą oświecenia dusz. Owocami przykazań zaś, pochodzącymi z prawdziwej, czynnej wiary, są powściągliwość i miłość, a wreszcie pokora, ów dar Boży, który jest początkiem i siłą miłości.

Do zbawienia wystarczy człowiekowi jedynie wiara wypełniona łaską Ducha, działająca poprzez wypełnianie przykazań. Pod warunkiem jednak, że zachowa on tego rodzaju wiarę, nie przedłoży też wiary martwej i bezwładnej nad żywą w Chrystusie. Wiernemu wystarczy bowiem wiara, która swoje formy i moc czerpie z Jezusa. Niewiedza jednak nauczyła ludzi wiary wyrażanej tylko w słowach, martwej i niewrażliwej, a nie wiary przeżywanej w łasce.


św. Grzegorz z Synaju – fragment z książki „Filokalia. Teksty o modlitwie serca”


Skorzystaj z zestawu do modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)