MODLITWA JEST NAJWAŻNIEJSZA [CZ.6]

przez admin w dziale Filokalia

Właściwie spełnione dzieło modlitwy i posługi słowa (Dz 6,4) znaczy więcej od wszelkiej cnoty i przykazania. Świadczy o tym sam Pan. Kiedy bowiem wszedł do domu Marty i Marii, Marta pochłonięta była posługiwaniem, Maria zaś siedząc u Jego stóp, rozkoszowała się, jakby świętym pokarmem, słodyczą Bożych słów. Siostra ganiła ją, że nie pracuje tak jak ona. Z tą sprawą zwróciła się też do Pana. On zaś, stawiając to, co najważniej­sze przed tym, co drugorzędne, rzekł do niej: Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona (Łk 10,41–42).

Powiedział to, jak już zaznaczyliśmy, nie po to, aby odrzucić dzieło posługiwania, ale aby to, co jest ważniejsze, wyraźniej postawić przed tym, co mniej ważne. On sam zaś pozwalał, by był obsługiwany i dobro­wolnie stał się sługą, umywając stopy uczniów (J 13,5n). Do tego stopnia nie chciał odrzucać posługi, iż nakazał im, aby wobec siebie postępowali podobnie (J 13,14n). Zobacz także, że sami apostołowie, chociaż najpierw trudzili się przy obsługiwaniu stołów, ustanowili pierwszeństwo dla dzieła większego, a więc dla modlitwy i posługi głoszenia Słowa. Powiedzieli bowiem: Nie jest rzeczą słuszną, abyśmy zaniedbywali słowo Boże, a obsługiwali stoły. Wybierzmy zatem mężów pełnych Ducha Świętego i im zlecimy to zadanie. My zaś oddamy się wyłącznie modlitwie i posłudze słowa (Dz 6,2–4). Czy widzisz, jak przedłożyli to, co główne nad rzecz drugorzędną, chociaż wiedzieli, że jedno i drugie stanowi odrośl tego samego, dobrego, korzenia?


św. Makary Wielki – fragment z książki „Filokalia. Teksty o modlitwie serca”


Skorzystaj z zestawu do modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)