Męstwo Makarego

przez admin w dziale Filokalia

Dzisiejszy apoftegmat przekazuje naukę o ucieczce, na jaką powinien zdobyć się mnich. Jak podkreśla o. Szymon Hiżycki, nauka ta jest przekazywana w sposób bardzo typowy dla apoftegmatu, czyli bardzo zwięzły: przez oszczędne słowa i wymowny gest. Nakaz ucieczki jest jednak skierowany do mnichów żyjących w Sketis, miejscu i tak skrajnie odległym od ludzkich siedlisk, bardzo nieprzyjaznym i zdecydowanie wymagającym.

Komentarz tynieckiego opata przypomina ważną prawdę: najbardziej śmiałe decyzje człowieka — choćby takie, by zostać mnichem na surowej pustyni — wymagają konsekwencji. Łatwo zatrzymać swój wzrok na zewnętrznych formach i widowiskowych praktykach. Ostatecznie jednak wejście na drogę nawrócenia musi poprowadzić mnicha do zmiany swego wnętrza. Makary przez swoje usunięcie się do wnętrza celi z palcem na ustach zaprasza do wejścia w głąb swego serca.

audiobook_abba_powiedz_mi_slowo_filokalia

Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)