LISTY STARCA Z WAAŁAMU [CZ.8] wysiłek wewnętrzny

przez admin w dziale Filokalia

… Wciąż się osądzasz, uważasz za nic nie wartą, gorszą od innych, ale to tylko słowa, bo czujesz się niezłą. Gdybyś odczuwała tak jak mówisz, nie osądzałabyś innych, nie obrażała na to, że X. nazwałem mądrzejszą od ciebie. Cha, cha! Jaka niepojętna jesteś! Piszesz ponadto, żebym wymodlił u Pana, abyś była dobra”, ależ to niedorzeczna prośba! Też śmiechu warta: ona będzie żyć z założonymi rękami, a ty starcze wypraszaj, żeby była dobrą. Zgodnie z wiedzą duchową tak się nie zdarza. Święci Ojcowie powiedzieli, że jeśli sama nie będziesz pracować nad pobożnością, to nie pomoże ci ani Bóg, ani ja.

Wczoraj przyszedł do mnie pewien mnich i powiedział: „Mam bar­dzo duży grzech, nie wiem czy Pan mi wybaczy”. Zapytałem jaki? „Bluź­nier­stwo przeciwko Bogu i Liturgii Świętej”. Odrzekłem mu: w tych myślach nie ma grzechu, gdyż pochodzą one od diabła i nazwane są sugestiami, a sugestie są bezgrzeszne; nie zwracaj na nie uwagi, myśl wznieś na jakikolwiek wątek z Pisma Świętego. Porozmawiałem z nim jeszcze na ten temat i dałem do przeczytania św. Jana Klimaka o bluźnierczych myślach.

Dzisiaj 4-ego stycznia święta Cerkiew świętuje Sobór 70 Apostołów. Pięciu z nich upadło: Judasz, Mikołaj – był biskupem, Fegeusz – był biskupem, Hermogenes – także był biskupem, Dimas – był kapłanem i odprawiał nabożeństwo bożkom pogańskim. Dawniej zajmowała mnie myśl, dlaczego Pan wybrał ich na uczniów do głoszenia kazań? Przecież wiedział, że upadną. W trakcie nabożeństwa nagle zrozumiałem, że Pan w swej dobroci wzywa do Siebie wszystkich, ale nie narusza naszej wolnej woli, a jeśli ktoś dobrowolnie zboczy z drogi cnoty w życie występne – sam jest winien, że mimo wolnej woli nie potrudził się nad znalezieniem upodobania w Bogu. Jeden polubił pieniądze, drugi to życie chwilowe, i tak inni upadali. Naszą wolną wolą musimy pracować, ażeby zadowalać Boga, wtedy łaska pomaga nam, a jeśli nie będziemy się trudzić, to i łaska Boska nie pomoże. Nasz wysiłek i łaska Boga idą w parze.


Starzec Jan z Waałamu – fragment z książki „Zdobyty płomień”


Skorzystaj z zestawu do modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)