LISTY STARCA Z WAAŁAMU [CZ.6] Walka z myślami

przez admin w dziale Filokalia

„Gorliwa Orędowniczko Matko Boga Najwyższego”. Dobrego zdrowia miłująca Boga Jego służebnico!

Wciąż jeszcze nie nauczyłaś się prowadzić walki z wrogiem rodzaju ludzkiego. Przystąpił do ciebie swoimi przebiegłymi podstępami, a ty po­padasz niemal w rozpacz. Uspokój się, nie trać ducha; to wróg przynosi ci wspomnienia dawnych błędów; nie trzeba tego podejmować, po prostu nie zwracaj uwagi. Oto, co pisze święty mnich Marek Eremita: „dawne grzechy, będące wspomnieniem, szkodzą prawomyślnym, albowiem przynoszą ze sobą smutek, a ten oddala od nadziei; a gdy zjawią się bez smutku, to wkładają do wnętrza minione zło”. A święty mnich Abba Doroteusz powiedział: „Jeśli niepokoi nas namiętność, nie powinniśmy się niepokoić, gdyż niepokój to sprawa braku rozsądku i pychy”.

Najbardziej bój się pychy, gdyż z powodu pychy pierwszy upadły anioł stał się szatanem, i dla niego Pan przygotował wieczną mękę. Jedynie wtedy, gdy wróg wywołuje pomysły samochwalstwa, trzeba przypominać sobie dawne grzechy, ażeby siebie poskromić. W Paterykonie czytamy: gdy wróg zaczyna zmagać pomysłami samochwalstwa pewnego pustelnika, ten mówi do siebie: „Staruchu! Popatrz na swoją rozpustę”. Twoje poprzednie upadki Bóg ci przebaczy, bądź spokojna.

Zaczęłaś niedomagać, cóż robić? Zdaj się na wolę Bożą. Choroby przy­pominają nam o przejściu do wieczności. Życzę ci zdrowia dla ciała i zba­wienia dla duszy. Niech Pan cię strzeże.


Starzec Jan z Waałamu – fragment z książki „Zdobyty płomień”


Skorzystaj z zestawu do modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)