LISTY STARCA Z WAAŁAMU [CZ.5] uważna i cierpliwa modlitwa

przez admin w dziale Filokalia

Zbytecznie krępuje cię twój bojaźliwy list, ludźmi jesteśmy i usposobienie nasze łatwo się zmienia. Dobrze, że piszesz o swoich przeżyciach, mnie one nie niepokoją. Odwrotnie podoba mi się, gdy opisujesz co ci leży na sercu; pisz o swoich doznaniach.

Wspomnienia i pamięć to to samo odczucie wewnętrzne. Czasami zdarzenia z przeszłości nagle się przypomną, jakbyśmy młotem dostali po głowie. Wtedy potrzebna jest uważna, cierpliwa modlitwa. Pamięć należy napełniać Ewangelią i dziełami Świętych Ojców, jednym słowem, dbać, żeby umysł nie był pusty i nie próżnował. Poprzednie wydarzenia trzeba zastępować innymi myślami, sto­pniowo uprzednie wspomnienia odejdą i smutek odpłynie. W jednym sercu nie mogą żyć wspólnie dwaj gospodarze.

Grzesznych namiętności nigdy nie zadowolisz; im bardziej je kar­misz, tym więcej pożywienia potrzebują; podobne są do psa, który zwykł był chodzić i lizać stół masarski. Jeśli weźmiesz pałkę i odgo­nisz go, to i do taboretu nie podejdzie. Święty Apostoł mówi: „patrzcie jak niebezpiecznie chodzicie” i dodaje „zapominaj o tym, co poza tobą jest, a wyciągaj się do tego co przed tobą”.

Znajoma dama przysłała mi długi list. Pisze, że modlitwa Jezusowa zaczęła się w niej zakorzeniać. Radosna nowina, że w świecie są ludzie modlitwy. Była w Niemczech, teraz pojedzie do Ameryki Południowej. Szerokiej drogi, pomóż jej Panie! Wiesz dziecko, chodź, zajmiemy się bardziej modlitwą, za przykładem wspomnianej damy. Pomóż nam Panie. Przyzwyczaiłaś się teraz do swojej pracy, nie musisz o niej myśleć, napełniaj swą pamięć modlitwą i rozmyślaniem o Bogu. Pora jest dobra, zaczynaj! Bez modlitwy życie upływa na narzekaniu, a dzięki modlitwie kiedy posiądzie się jej nawyk, serce rozraduje się i napełni błogim spokojem. Czasami modlący się jeszcze tu na ziemi otrzymują przedsmak przyszłej rozkoszy.


Starzec Jan z Waałamu – fragment z książki „Zdobyty płomień”


Skorzystaj z zestawu do modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)