LISTY STARCA Z WAAŁAMU [CZ.3] MÓDL SIĘ NIEUSTANNIE

przez admin w dziale Filokalia

Pragnieniem moim jest, abyś wiodła życie duchowe i żebyś ze względu na Boga, na zbawienie duszy starała się wypowiedzieć wszystko co na niej leży. „Patrzcie, jak niebezpiecznie chodzicie” (por. Ef 5,15), mówi Apostoł i cała nasza zapobiegliwość bez łaskawości Boga rozsypuje się na drobne kawałki, gdyż pozostawanie w cnocie, jak Ci już wcześniej mówiłem, nie jest w naszej mocy. Trzeba dążyć do cnoty i bardzo się zmuszać, gdyż to zależy od naszej wolnej woli.

Teraz już masz pojęcie o życiu wewnętrznym i pewien nawyk; zmuszaj się częściej do wewnętrznej modlitwy na ile starczy sił i czasu. Ćwicz również pamięć o śmierci i proś Boga, żeby dał ci tę pamięć. Obserwuj, jakie to nasze tymczasowe życie jest niestałe, zmienne i szybko przemijające; nieuważnych ciągnie do rozproszenia. A żeby zdobyć swój wewnętrzny świat jest tylko jeden środek – nieustanna modlitwa. Nuda i smutek przejdą, pocierp, nie trać ducha, niech Pan pomoże i cię ochroni.

Niedobrze jest wierzyć plotkom obcych, ludzie jak to ludzie, cza­sami z komara zrobią słonia i widzą tylko niemoc, a o łzach wyla­nych w ukryciu nie mają nawet pojęcia, nie są przecież zdolni prze­niknąć w wewnętrzne życie samotnego mnicha. Różne są stopnie duchowych osiągnięć, a człowieka duchowego poznać może jedynie duchowy. Najlepiej jest widzieć wszystkich dobrymi, a siebie gorszym od innych, zacznij tylko się obserwować, dopiero wtedy zobaczysz się gorszą od innych. Już dawniej osobiście ci to mówiłem.


Starzec Jan z Waałamu – fragment z książki „Zdobyty płomień”


Skorzystaj z zestawu do modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)