Listy Barsanufiusza i Jana [cz.7] Służba braciom

przez admin w dziale Filokalia

Odpowiedź tego samego Wielkiego Starca do abba Pawła, starca, który żył w odosobnieniu i chciał zabrać ze sobą pewnego niewidomego brata, by mu usługiwać.

Odpowiedź:

Bracie Pawle, jest przysłowie, które mówi: „Gdy zobaczysz młodzieńca, który biegnie, wiedz, że pociągnął go starzec”. Starcem, który nas ciągnie, jest Szatan. Z zazdrości chce nas wpędzić w złe dni pod pretekstem sprawiedliwego czynu. Nie wiemy, że wielu ludzi, którzy chcieli wyciągnąć kogoś z rzeki, utonęło razem z nim. Patrz, od kiedy pragnie cię usidlić. A gdy pytasz i otrzymujesz odpowiedź, zmienia swoje zaklęcia na inny gorszy sposób. Bóg nie wymaga od ciebie, byś czynił dobrze bliźniemu ponad swoje możliwości. Tak bowiem powiedział: Nie przestawaj dobrze czynić bliźniemu przez to, co znajduje twa ręka. Przyszedł niewidomy, ale i ty bardzo jesteś chory. Któż będzie służył i jemu, i tobie? Choćby ktoś służył ci z radością, Ten, kto przynosi ci te dobre uczynki, zawsze mówi: „Patrz, jaki ciężar narzuciłeś klasztorowi”. A człowiek, jak wiesz, jest nie do udźwignięcia, jak mówi Pismo: Męża czy starca przygnębionego któż zniesie? Jeśli jednak trzeba skosztować parę dni złych, czyń, co chcesz, jakby mnie nigdy nie pytano i jakbym nic nie odpowiedział. To, co powiedziałem, powiedziałem według miłości Chrystusa, by brat mój nie został zwiedziony. Jeśli mu współczujesz przez wzgląd na Boga i wierzysz, że Bóg ma moc dopomóc mu, módl się za niego, a On uczyni z nim tak, jak chce.

Nie związałem cię, ani nie dałem ci żadnego przykazania, tylko radę. Jak chcesz więc, tak zrób. Przebacz mi przez Pana i módl się za mnie, najmniejszego z ludzi.


Fragment z książki „Listy” Barsanufiusza i Jana


Zobacz też inne teksty z serii Źródła monastyczne


Skomentuj

Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)