Listy Barsanufiusza i Jana [cz.1] Walka duchowa

przez admin w dziale Filokalia

List tego samego Wielkiego Starca napisany do tegoż abba Jana, który załatwiał w swojej okolicy pewne sprawy dla klasztoru i nękany był przez walkę cielesną.

Napisz bratu: Jesteś jeszcze poza klasztorem i znosisz cierpienia według twej mocy ze względu na Boga i na dusze braci, a raczej ze względu na twoje odpocznienie i spokój, jeśli bowiem bracia odpoczywają i są chronieni dzięki nam, także i my znajdujemy dzięki nim doskonałe odpocznienie, i spełnia się na nas to, co zostało napisane: Brat strzeżony przez brata jest niby miasto warowne, otoczone murami. Odrzuć wszelkie relacje i preteksty [do wychodzenia], jakie masz, żebyś, gdy jesteś poza klasztorem, nie pozwolił, by coś nie pociągnęło cię wstecz. Jeśli zaś nie będziesz tak postępował, nie odpoczniesz w doskonałym spokoju; tak bowiem i my czyniliśmy, [aby osiągnąć pokój]. Gdy będziesz tak czynił, będziesz trwał, mam nadzieję, w doskonałym spokoju i przypadnie ci wraz z nami u Boga dział i część wraz z nami w wieczności.

Nie ujawniaj teraz nikomu tego, co ci piszę. Znosząc więc trud, jeśli sprawy, które są przed tobą, doprowadzone zostaną do końca, składaj dzięki Bogu i módl się do Niego. Tak bowiem zostało napisane: W każdym położeniu dziękujcie. Nie zaniedbujmy składania Bogu dziękczynienia, jak człowiek, o którym kiedyś powiedziałeś przypowieść, jak to przyszedł do kościoła modlić się o jedzenie, a gdy zbliżył się do niego ktoś i powiedział: „Zjedz ze mną dziś śniadanie, a potem idź i pomódl się”, a on odrzekł: „Nie pójdę, bo o to właśnie przyszedłem prosić Boga”. My zaś, czy coś zyskamy, czy nie zyskamy, módlmy się i składajmy dzięki Bogu. Bacz, byś nieustannie nosił w swoim ciele konanie Jezusa.


Fragment z książki „Listy” Barsanufiusza i Jana


Zobacz też inne teksty z serii Źródła monastyczne


sklep_obnizka

Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)