„Filokalia” w wersji elektronicznej – po raz pierwszy w Polsce

przez admin w dziale Filokalia

Wydawnictwu Benedyktynów Tyniec udało się zrealizować swą zapowiedź sprzed paru tygodni: w ofercie naszej internetowej księgarni pojawił się nowy e-book książki dobrze znanej wielu z Was — „Filokalii”.

Wiele osób śledzi prace prowadzone w ramach Projektu „Filokalia”, które zmierzają do opublikowania pierwszego pełnego polskiego tłumaczenia całej „Filokalii”. Jak pewnie pamiętacie, chodzi o antologię pism duchowych, zredagowaną przez dwóch prawosławnych świętych: Makarego z Koryntu i Nikodema Hagioryty. Ta kolekcja tekstów zyskała wielką popularność w prawosławnym chrześcijaństwie — w XIX w. pojawił się szereg przekładów na inne języki, przede wszystkim rosyjski; w XX w. pojawiły się również edycje „Filokalii” w zachodniej Europie: włoska, francuska i angielska. My staramy się, by do tych opracowań dołączyła też wersja polska.

Tymczasem jednak chcemy, by jak najwięcej osób odkryło dla siebie wartość starożytnej tradycji modlitwy Jezusowej. Pobożna praktyka wzywania Imienia Jezusa przy uznaniu własnej grzeszności i konieczności łaski wyraża się w powtarzaniu słów: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem!”. Modlitwa ta to cenny skarb, przekazywany w obrębie wschodniego chrześcijaństwa od pokoleń. Już przed laty zapragnęliśmy przedłużyć tę tradycję, publikując w naszej oficynie wybór tekstów filokalicznych pod zbiorczym tytułem „Filokalia. Teksty o modlitwie serca”.

ebook-filokalia-2

Dziś właśnie ta książka staje się dla Was dostępna w przestrzeni elektronicznej. Zachęcamy Was do nabycia naszego najnowszego e-booka, by biblioteczka Waszego czytnika lub tableta wzbogaciła się o tę fundamentalną pozycję. Jeśli będzie to Wasze pierwsze spotkanie z tym nurtem duchowości, polecamy Waszej uwadze także inne książki z naszej oferty: „Opowieści pielgrzyma” oraz „Modlitwę Jezusową”. Pierwszy tom to XIX-wieczna opowieść pielgrzyma wędrującego po Rusi, zaczytującego się właśnie w „Filokalii” i podejmującego dzieło modlitwy Jezusowej. Drugi — to bardzo kompetentne i zwięzłe wprowadzenie do praktyki modlitwy Imieniem Chrystusa.

Te trzy książki zatem dostarczają tekstów źródłowych, teoretycznego i praktycznego wprowadzenia oraz szczerego świadectwa człowieka przemienionego przez modlitwę Jezusową. Teraz możecie je mieć jako e-booki. Ufamy, że posłużą Wam jako pomoc na drodze duchowego wzrostu.


Skorzystaj z naszych e-booków:


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)