„FILOKALIA” NA FALACH TOK FM

przez admin w dziale Filokalia

Projekt „Filokalia” zatacza coraz szersze kręgi – w poszczególnych mediach pojawiły się informacje o podjęciu przez nasze wydawnictwo dzieła przełożenia na język polski całej antologii pism duchowych, wydanych pod tytułem Filokalia, czyli ‘umiłowanie piękna’. Tłumaczem zbioru jest Cezary Dobak, benedyktyni zaś towarzyszą mu w redakcji i promocji tego dzieła. Starania naszego klasztoru o rozpowszechnienie duchowości chrześcijańskiego Wschodu zaczynają przynosić owoce – wiele osób przyjeżdża na nasze rekolekcje z modlitwą Jezusową; wielu zagląda na nasze strony oraz do naszej księgarni w poszukiwaniu mądrości świętych mnichów.

Z podobną motywacją i licznymi pytaniami zwrócił się w ostatnim czasie do naszego opata, ojca Szymona Hiżyckiego, redaktor radia Tok FM, Łukasz Wojtusik. Jak przyznaje ojciec Szymon, wszyscy mamy nadzieję, iż nowa Filokalia trafi „pod strzechy”, to znaczy, że nie będzie traktowana jako publikacja przeznaczona dla elitarnego grona osób odpowiednio do jej lektury przygotowanych; nie – pragniemy, by modlitwa Jezusowa stała się bliska wszystkim chrześcijanom.

Czy to oznacza, że Filokalia jest łatwa w odbiorze – a tym samym, łatwa w tłumaczeniu? Tyniecki opat zwraca uwagę na fakt, iż tłumacz oraz Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC podjęli szczególny trud, gdyż chodzi o przekład ponad dwóch tysięcy stron tekstów różnych autorów, z różnych okresów. Z pewnością nie zabraknie przeszkód, które będzie trzeba pokonać.

Wiele jednak przeszkód już pokonano – tytaniczną pracę wykonali przecież na samym początku autorzy antologii, święci Nikodem Hagioryta i Makary z Koryntu. O tajemniczych początkach Filokalii, o jej tłumaczeniu, o tym, dla kogo – i do czego – jest przeznaczona – o tym wszystkim dowiecie się z audycji radia Tok FM.

Zachęcamy Was do zapoznania się z tym tematem – w ramach audycji usłyszycie nie tylko o samej Filokalii, ale również o tym, co z niej opublikowano dotychczas i jakie perspektywy rysują się przed naszym projektem.


Jeżeli chcesz być na bieżąco:


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)