„Dla człowieka bardziej naturalne jest modlić się niż oddychać” – opaska z formułą modlitwy Jezusowej

przez admin w dziale Filokalia

Coraz bardziej dziś popularna modlitwa Jezusowa przez stulecia nabierała swojego kształtu. U jej źródła leżą starania egipskich mnichów IV i V stulecia, którzy dążyli do tego, by z jak największym szacunkiem i z jak najgłębszym zrozumieniem przyjąć od Boga dar Pisma Świętego. Dla wielu z nas Biblia jest książką, która zbiera kurz na półce, być może już od czasu Pierwszej Komunii. Dla Ojców Pustyni każde jej słowo było świętością i niosło ze sobą nie tylko bogactwo znaczenia, ale bogactwo życia: Słowo Boże jest pokarmem, bez którego chrześcijanin nie może się obejść.

Wielu z egipskich ascetów praktykowało ‘medytację w ukryciu’, krypte melete, biorąc za jej przedmiot jedno zdanie lub nawet jedno słowo Pisma Świętego. Nieraz po latach rozważania tych krótkich fragmentów biblijnych ich znaczenie ukazywało im się w nowym świetle. Oprócz tego jednak modlitwa monologiczna, czyli modlitwa jednego słowa (lub jednego zdania), pomaga oddzielić się od natłoku myśli, szkodliwych rozproszeń i przesadnego skupienia na własnych słowach: Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani… (Mt 6,7).

Modlitwa Jezusowa, dojrzała przez wieki praktyki mnichów wschodniego chrześcijaństwa, zachowała całe bogactwo pierwotnej metody Ojców Pustyni jako ta, która również wywodzi się z Pisma Świętego: z błagania celnika z ewangelicznej przypowieści (Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!) oraz z modlitwy niewidomego pod Jerychem (Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną! [zob. Łk 18, 13.39]). Dziś chcemy Wam jeszcze bardziej przybliżyć to cenne dziedzictwo Kościoła pierwszych wieków, dlatego w Wasze ręce oddajemy nowe opaski. Na każdej z nich umieszczono słowa formuły modlitwy Jezusowej: Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem.

Modlitwa powinna stać się odruchem, tak by prowadziła tego, który się jej oddaje, do modlitwy nieustannej, będącej ideałem pierwszych mnichów. Oby ta opaska stale przypominała o konieczności wzywania Bożego miłosierdzia i trwania w Jego obecności.


Opaski z modlitwą Jezusową można nabyć w naszej księgarni internetowej KLIKNIJ TUTAJ


Publikacje pomocnicze na temat modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)