Cisza jest pełnią słowa… nowa seria kubków z cytatami z Ojców Pustyni

przez admin w dziale Filokalia

W ofercie naszego wydawnictwa pojawiły się nowe kubki z cytatami. Wielu z Was z pewnością znane są te, z których nasi Czytelnicy popijają herbatę lub kawę już od dłuższego czasu: kubki z fragmentami Reguły św. Benedykta lub ze słowami ojca Leona Knabita. Wiemy, że cenicie sobie tę formę przekazu ważnych (a niejednokrotnie zwyczajnie poprawiających humor) treści. Łączymy cenne przesłanie z praktycznym zastosowaniem i eleganckim wykonaniem – i to najwyraźniej działa.

Nasze najnowsze kubki przypomną Wam słowa Ojców. Dwa z nich zostały opatrzone cytatami z Filokalii. Św. Jan Klimak, autor Drabiny do Raju, pozostawił swoim uczniom taką radę: Imieniem Jezus smagaj przeciwników. Taki właśnie ma być mnich, a i każdy chrześcijanin: wzywając najświętszego imienia Zbawiciela, ma zwalczać nachodzące go pokusy i nieustannie kierować swój wzrok ku Bogu. Najskuteczniej ten nakaz realizuje osoba, która z miłością oddaje się modlitwie Jezusowej, powtarzając słowa: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem”.

Drugi filokaliczny cytat pochodzi ze skarbca mądrości Ojców Pustyni: Początkiem miłości jest okazywanie sobie nawzajem szacunku. O konieczności uszanowania naszych bliźnich bardzo łatwo zapomnieć w natłoku spraw. Nieraz nasze priorytety niebezpiecznie zamieniają się miejscami… Wierzymy, że w chwili wytchnienia, gdy siądziecie z kubkiem napoju w ręce, spojrzycie na te słowa i utwierdzicie się w przekonaniu o potrzebie wyrażenia szacunku wobec drugiego.

Wreszcie coś dla lubiących pomedytować z kawą (czy herbatą) na podorędziu – słowa kartuskiego mnicha: Cisza jest pełnią słowa… Nieraz ciąży nam nadmiar słów, wypowiadanych w ciągu dnia, niepotrzebne roztrząsanie wielu spraw. Ten kubek ma przypominać, że to, co najistotniejsze, wymyka się sformułowaniom naszego języka.

kubki-ojcowie-pustyni

Mamy szczerą nadzieję, że nasze nowe kubki przypadną Wam do gustu i że zainspirują Was do poznania innych tekstów z tradycji mniszej. Zachęcamy do śledzenia nas w mediach społecznościowych i do częstych odwiedzin na stronach naszego wydawnictwa.

Poniżej przesyłamy listę dostępnych produktów:

Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)