AUTORZY FILOKALII [CZ.9] – ŚW. HEZYCHIUSZ Z SYNAJU

przez admin w dziale Filokalia

Jeden z kluczowych autorów w Filokalii, mimo iż o jego życiu wiadomo niewiele. Był mnichem, zapewne też przełożonym, w klasztorze Płonącego Krzewu na Synaju. Dlatego nazywany jest Hezychiuszem z Sy­naju lub z Batos (gr. batos oznacza „krzew”). Żył zapewne w VIII lub IX wieku, po św. Janie Klimaku i św. Maksymie Wyznawcy, z których pism korzystał.

Jego 203 rozdziały O czujności i modlitwie koncentrują się wokół jednego tematu: duchowej trzeźwości, straży serca, wewnętrznej walki. „Duchowa trzeźwość” (népsis) oznacza czujność i wewnętrzną uwagę. Polega na odpieraniu wszelkich myśli i wyobrażeń, od których biorą początek złe czyny. Prowadzi do czystości serca i zapewnia stan wewnętrznej ciszy, zwany hezychią.

Drugi motyw, dominujący w rozdziałach św. Hezychiusza, wiąże się z pierw­szym: by czujność była skuteczna, potrzebna jest nieustanna modlitwa. Nic bowiem nie możemy uczynić bez obecności Jezusa w sercu. Zapewnia ją pamięć o Nim i ciągłe wzywanie Go. Św. Hezychiusz jest pierwszym autorem w Filokalii, który wyraźnie ukazuje bliską, serdeczną więź z Chrystusem i wyraźnie podkreśla rolę wzywania Imienia Jezus. W duchowości św. Hezychiusza modlitwa Jezusowa zyskuje dojrzały kształt.

Wskazania, zawarte w jego rozdziałach, dotyczące związku czujności i modlitwy, rozpowszechnią się szczególnie w bizantyńskiej duchowości hezychastycznej. Miały one zasadniczy wpływ na pisma głównych mistrzów modlitwy Jezusowej: Pseudo-Symeona, Nicefora Pustelnika i Grze­gorza Synajskiego.


ks. Józef Naumowicz (notka biograficzna z wyboru tekstów z Filokalii)


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)