AUTORZY FILOKALII [CZ.8] – ŚW. MAKSYM WYZNAWCA

przez admin w dziale Filokalia

Jest najwybitniejszym teologiem greckim VII wieku i jednym z największych w całej tradycji bizantyńskiej, związanym także z Kościołem zachodnim. Nazwany został „Wyznawcą”, nie tylko bowiem nauczał chrześcijańskich prawd, ale również cierpiał w ich obronie.

Urodzony w Konstantynopolu, był sekretarzem cesarza Herakliusza. W 614 roku wstąpił do klasztoru Chrysopolis w pobliżu stolicy Bizancjum, przez wiele lat przebywał też w Afryce północnej w Kartaginie, a tak­że w Rzymie. Wiódł heroiczną, niemal samotną, walkę z monoteletyzmem, w imię prawdy o Boskiej i ludzkiej naturze Jezusa. Należał do wielkich nauczycieli i obrońców Wcielenia.

Filokalia zawiera obszerny wybór pism ascetycznych Maksyma, zapewniając mu najwięcej miejsca wśród wybranych autorów. Najbardziej znane są Rozdziały o miłości, składające się z 400 krótkich pouczeń, ułożonych w cztery „setki” (centurie). Przedstawiają one życie duchowe, skupione wokół prymatu najważniejszej z cnót. Dzięki niej możliwa jest jedność z Bogiem, ona też nadaje wartość modlitwie. „Czynna miłość”, a więc spełnianie przykazań, w bizantyńskiej duchowości pozosta­nie zarówno warunkiem, jak i koniecznym aspektem życia mistycznego.

Za główne zadanie chrześcijanina Wyznawca uważał ascezę umysłu, wiodąc do kontroli myśli i opanowania zmysłów – co zresztą jest wspólne z całą tradycją filokaliczną. Autor ten głosił jednak bardzo wyważoną naukę ascetyczną. Opierał ją na gruntownych podstawach teologicznych, wskazując na konieczność połączenia życia duchowego z teologią.


ks. Józef Naumowicz (notka biograficzna z wyboru tekstów z Filokalii)


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)