AUTORZY FILOKALII [CZ.8] – ŚW. BARSANUFIUSZ I JAN Z GAZY

przez admin w dziale Filokalia

Barsanufiusz, pochodzący z Egiptu i jego uczeń Jan, zwany Prorokiem, żyli w pierwszej połowie VI wieku w klasztorze abby Seridosa, w Pa­lestynie w okolicach Gazy.

Pozostawili Książkę najbardziej pożyteczną dla duszy, która stanowi zbiór 849 pytań i odpowiedzi, ujętych w formie listów. Jest to niezrównany dokument, zarówno gdy chodzi o naukę Starców, jak i szczerość pytań stawianych przez uczniów. Dzieło zawiera wskazania o życiu ascetycznym, zaleca pokorę, wyciszenie, wyrzeczenie się własnej woli, jak też poddanie się duchowemu kierownictwu. Mówi o znaczeniu wzywania Imienia Bożego i o powtarzaniu stałych wezwań modlitewnych, które przybierały różne formuły, m.in.: „Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną”.

Do kręgu uczniów Barsanufiusza należał znany pisarz ascetyczny, Doroteusz z Gazy, który był mistrzem nowicjuszy w klasztorze ojca Seridosa. Propagował on modlitwę monologiczną, powtarzaną nieustannie i skierowaną do Jezusa. Ma ona charakter prośby o miłosierdzie: „Panie Jezu Chryste, zmiłuj się nade mną”, albo o pomoc: „Synu Boży, wspomóż mnie”. O zwyczaju odmawiania jednego, stałego wezwania świadczy fragment Życiorysu św. Dosyteusza.

Pisma Barsanufiusza, Jana oraz Doroteusza, wskazują na rolę, jaką palestyńscy mnisi spod Gazy odegrali w kształtowaniu się modlitwy Jezusowej.


ks. Józef Naumowicz (notka biograficzna z wyboru tekstów z Filokalii)


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)