AUTORZY FILOKALII [CZ.5] – Izajasz Pustelnik

przez admin w dziale Filokalia

Znany mnich egipski V wieku, pojawia się w apoftegmatach Ojców Pustyni, pomiędzy Agatonem, Pojmenem, Pafnucym, Sisoesem… Przebywał w kolonii monastycznej Sketis, założonej przez Makarego. W połowie V wieku przeniósł się do Palestyny i wiódł życie pustelnicze przy klasztorze koło Gazy. Tam zmarł około 490 roku.

Zachował się zbiór jego nauk ascetycznych, Asketikon, oparty o Pismo Święte i tradycje pustelniczą. Nikodem Hagioryta nie zamieścił w Fi­lokalii całego pisma, ale jedynie krótki wybór, obejmujący 27 rozdziałów, zatytułowany O straży umysłu. O wybranych fragmentach tak pisał: „Uczą, jak pozbywać się natłoku myśli i mieć nienaganne sumienie, jak prowadzić wewnętrzną medytację i świadomie zachowywać duszę w całkowitym spokoju”.

Dzieło Izajasza stanowi wierne echo nauczania wielkich mnichów egipskich, ma jednak charakter bardziej dydaktyczny i syntetyczny. Ascezę pojmował on jako wierne naśladowanie Jezusa. Dla zachowania wewnętrznego pokoju zalecał opanowanie myśli, zwane strażą umysłu. Praktyka ta, przez późniejszych autorów zwana także uwagą i czujnością (népsis), albo też – „wejściem umysłu w serce”, stanowiła ważny element duchowości hezychastycznej i modlitwy Jezusowej.


ks. Józef Naumowicz (notka biograficzna z wyboru tekstów z Filokalii)


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)