AUTORZY FILOKALII [CZ.4] – św. Jan Kasjan

przez admin w dziale Filokalia

Jedyny autor łaciński włączony do Filokalii greckiej. Przez wiele lat żył wśród Ojców Pustyni w Egipcie. Około 415 roku przybył do Marsylii i założył tam klasztor, przyczyniając się do rozwoju życia monastycznego w Galii.

W swoich dziełach, pisanych na użytek tamtejszych mnichów, przedstawiał ascetyczne praktyki i nauki pustelników egipskich. Pisma te, zwłaszcza Rozmowy z Ojcami, zdobyły wielkie uznanie na Zachodzie jak i na Wschodzie, i częściowo zostały przełożone także na język grecki.

Najcenniejsze rozdziały traktatu (wybór tekstów o modlitwie sercadotyczą modlitwy. Wskazują, że całe życie człowieka, mającego serce oczyszczone i wolne od namiętności, stanowi nieustanną modlitwę.

Jan Kasjan zalecał, by w różnych okolicznościach powtarzać krótki werset z Psalmu 70,2: Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu, Panie, pośpiesz ku ratunkowi memu. Wyliczał wartości trwania przy jednej psalmicznej formule, służącej podtrzymaniu stałej pamięci o Bogu. Wezwanie to rozpowszechni się w monastycyzmie zachodnim i zostanie dodane na początku każdego oficjum Liturgii Godzin, która była pojmowana jako liturgiczny i wspólnotowy wyraz nieustannej modlitwy.


ks. Józef Naumowicz (notka biograficzna z wyboru tekstów z Filokalii)


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)