AUTORZY FILOKALII [CZ.17] – ŚW. MAKSYM KAUSOKALYBOS

przez admin w dziale Filokalia

Jedna z ciekawych i fascynujących postaci hezychazmu bizantyńskiego, wędrowny mnich i eremita z Góry Atos. Cieszył się wielką sławą. O porady i modlitwę prosili go cesarze i duchowni. Tak bardzo jednak umiłował on życie samotne i kontemplacyjne, że za każdym razem, gdy napływali do niego odwiedzający i uczniowie, palił swą pustelnię i chro­nił się w innym miejscu.

Nie pozostawił po sobie żadnych pism, powstały natomiast przynaj­mniej cztery jego biografie. Jedną z nich, w końcu XIV wieku, napisał Teofan z Vatopedi, z której pochodzi fragment włączony do Filokalii. Zawiera on znaczący dialog między Maksymem i Grzegorzem Synajskim, przypominający opowiadanie o Filemonie z VI wieku. Grzegorz stawia zasadnicze pytanie o nieustanną modlitwę, która staje się źródłem zachwytu umysłu i ekstazy. Maksym potwierdza wartość tej modlitwy i ukazuje jej istotę, odrzuca jednak poszukiwanie nadzywczajnych stanów, jakie mogą jej towarzyszyć.


ks. Józef Naumowicz (notka biograficzna z wyboru tekstów z Filokalii)


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)