AUTORZY FILOKALII [CZ.14] – św. GRZEGORZ Z SYNAJU

przez admin w dziale Filokalia

Bardzo ważny autor hezychastyczny, nauczyciel i propagator modlitwy serca. Na początku XIV wieku przy­czynił się do odrodzenia życia kontemplacyjnego na górze Atos.

Urodził się koło Kladzomenai na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej. Znalazł się w niewoli tureckiej, skąd wykupili go chrześcijanie. Udał się wówczas na Cypr, gdzie został mnichem. Przebywał także na Synaju i na Krecie, gdzie Arseniusz wprowadził go w praktykę straży umysłu, czujności serca i czystej modlitwy. Wreszcie udał się na Górę Atos, gdzie – jak pisze w Filokalii Nikodem Hagioryta – zetknął się z życiem monastycznym skupionym wyłącznie na dziełach ascetycznych i przestrzeganiu reguły zakonnej. Zapomniano tam natomiast całkowicie o tym, co najważniejsze i do czego należy dążyć: o więzi z Bogiem i kontemplacji. Zachowywanie surowej ascezy i praktyka cnót – dodał Nikodem – są do nich jedynie drogą i środkiem.

Wśród mnichów na Górze Atos Grzegorz rozpowszechniał swą naukę o nieustannej modlitwie Jezusowej. Około 1325 roku, pod wpływem zagrożenia tureckiego, opuścił świętą Górę. Życie zakończył w Macedonii, gdzie założył trzy klasztory u bram Rumunii i świata słowiańskiego.

Filokalia zawiera cztery pisma Grzegorza. Jego naukę duchową najpełniej przedstawiają Rozdziały bardzo pożyteczne. Kolejne trzy krótkie traktaty zawierają przeważnie szczegółowe pouczenia dotyczące prak­tyki modlitwy Jezusowej. Wskazują też na konieczność doświadczenia łaski oraz działania Ducha Świętego w sercu człowieka. To działanie, otrzymane w chrzcie i zasłonięte mrokiem namiętności, ujawnia się w duszy stopniowo poprzez zachowywanie przykazań, a zwłaszcza dzięki oczyszczającej żarliwej modlitwie.


ks. Józef Naumowicz (notka biograficzna z wyboru tekstów z Filokalii)


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)