AUTORZY FILOKALII [CZ.11] – ŚW. SYMEON NOWY TEOLOG

przez admin w dziale Filokalia

Był jednym z największych bizantyńskich autorów mistycznych, któremu potomni nadali tytuł „Nowy Teolog”.

Pochodził z Paflagonii w Azji Mniejszej. Po studiach w Konstantynopolu pozostał w stolicy i pracował jako zarządca domu jednego z patrycjuszy. Korzystał z porad swego ojca duchowego – mnicha Symeona ze sławnego klasztoru Studytów. Wówczas też miał wizję światłości, którą opisał – w przytoczonej poniżej – katechezie O wierze. Gdy miał około 27 lat, wstąpił do klasztoru Studytów w Konstantynopolu, by następnie, za radą swego duchowego ojca, przenieść się do małej wspólnoty św. Mamasa.

Pisma Symeona obejmują: Katechezy skierowane do mnichów, Rozdziały praktyczne i teologiczne, Hymny. Traktat pt. Metoda świętej modlitwy i uwagi, przypisywany mu także przez autorów Filokalii, pochodzi z późniejszego okresu.

Nowy Teolog wiele pisał o roli wiary. Według niego jest ona doświadczeniem żywego Boga i znaczy więcej niż praktykowanie radykalnej ascezy czy samo odejście od świata. Autor ten dobitnie podkreślał, iż więź ze Stwórcą, sięgająca nawet stanów mistycznych – właśnie dzięki wierze – dostępna jest także temu, kto żyje pośród spraw tego świata i oddaje się codziennym zajęciom.

Symeon, jako jeden z niewielu mistyków bizantyńskich, opisywał swe wewnętrzne doznania. Należy do nich wspomniana już wizja światła. Nie stanowi ona celu samego w sobie, ale jest wyrazem osobistego spotkania i zjednoczenia z Chrystusem, objawiającym się właśnie w jasności. W mistyce późnego Bizancjum doświadczenie to stanie się ważnym motywem modlitwy Jezusowej. Dlatego też pisma Symeona, mimo iż nie skupiają się na wzywaniu Imienia Jezus, wywarły wielki wpływ na rozwój hezychazmu i na modlitwę serca.


ks. Józef Naumowicz (notka biograficzna z wyboru tekstów z Filokalii)


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)