AUTORZY FILOKALII [CZ.10] – ŚW. FILOTEUSZ Z SYNAJU

przez admin w dziale Filokalia

Mnich i prawdopodobnie przełożony klasztoru Płonącego Krzewu (Batos) na Synaju. Żył z pewnością po Janie Klimaku i Hezychiuszu – być może w IX wieku albo później. Niewiele o nim wiadomo, poza tym, co ukazuje zbiór jego krótkich pouczeń, publikowanych jedynie w Filokalii. Zatytułowane są: Czterdzieści rozdziałów o czujności.

Filoteusz, duchowo bliski Janowi Klimakowi, przywiązywał większą wagę do nieustannego powtarzania krótkich modlitw, skierowanych do Jezusa. Był mniej spontaniczny i poetycki od Hezychiusza, ale bardziej pouczający i precyzyjny. Jego styl wyróżnia prostota i czystość.

W stosunku do Hezychiusza, Filoteusz wyraźniej też podkreślał rolę spełniania przykazań w życiu duchowym. Stawiał je na równi z opanowaniem umysłu. Tym niemniej w Rozdziałach o czujności znajdują się wszystkie główne tematy duchowości synajskiej: straż serca, wewnętrzna czujność i uwaga, pokora i posłuszeństwo, nieustanna pamięć o Bogu, a przede wszystkim walka z myślami, w której szczególną rolę odgrywa nieustanne wzywanie Jezusa.


ks. Józef Naumowicz (notka biograficzna z wyboru tekstów z Filokalii)


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)