Audiobook „Modlitwa Jezusowa”

przez admin w dziale Filokalia

W zeszłym roku nasze wydawnictwo opublikowało książkę autorstwa Mnicha Kościoła Wschodniego pt. „Modlitwa Jezusowa. Jej początek, rozwój i praktyka w tradycji bizantyńsko-słowiańskiej”. Niektórzy może wciąż pamiętają, że na polski przełożył ją nasz opat, o. Szymon Hiżycki, a pod tajemniczym przydomkiem kryje się Ludwik Gillet – mnich, który swą monastyczną drogę rozpoczynał od benedyktyńskiego opactwa w Farnborough, a jednym z jej późniejszych etapów było współzałożenie birytualnej wspólnoty benedyktynów w Amay-suy-Meuse (dziś wspólnota mieszka w Chevetogne, w Belgii). Barwny żywot o. Gilleta dostarczył mu wielu okazji, by nabyć bogatego doświadczenia w dziedzinie teorii i praktyki modlitwy Jezusowej.

Tym doświadczeniem podzielił się z licznymi czytelnikami jego krótkiej książki, a my pragniemy, by docierało ono do nowych odbiorców. Zdecydowaliśmy się przenieść te treści na kolejny nośnik: na audiobook. Wierzymy, że to pomoże Wam znaleźć dodatkową płaszczyznę spotkania z tradycją chrześcijaństwa Wschodu.

Mimo iż jest to niewielka praca, ujmuje temat w sposób wszechstronny i bardzo kompetentny. Jej trzon tworzy sześć rozdziałów, z których pierwszy nakreśla rodowód modlitwy Jezusowej; mowa jest naturalnie o Piśmie Świętym i o naukach Ojców Pustyni. Jest to obowiązkowy tekst dla tych, którzy nie uznają starożytności tej modlitwy lub wydaje im się jakąś kolejną „nowinką”. Każdy zaś skorzysta na lekturze, poznając korzenie nabożeństwa do Chrystusowego Imienia.

Jak pisze o. Gillet, „są różne stopnie modlitwy Jezusowej. Zostaje ona pogłębiona w miarę odkrywania przez nas w Imieniu nowych tajemnic”. Formuła tej praktyki duchowej jest niezwykle prosta – bo przecież chodzi o powtarzanie nieskomplikowanego wezwania. Niemniej jednak modlitwa ta wprowadza nas w niezwykle bogatą, wewnętrznie różnorodną rzeczywistość kontemplacji. Przygotowanie do niej, jej praktykowanie, właściwe interpretowanie jej owoców – to zawsze wymaga kierownictwa. Pod tym względem możliwość skorzystania z rad Mnicha Kościoła Wschodniego, który rozważa rozmaite, praktyczne aspekty modlitwy Jezusowej, ma nieocenioną wartość.


Posłuchaj fragmentów audiobooka:

 

 


Audiobook „Modlitwa Jezusowa” jest dostępny w naszej księgarni internetowej


Publikacje pomocnicze na temat modlitwy Jezusowejwejdź do naszej księgarni on-line


Skomentuj

Słuchaj
Wybór z I tomu „Filokalii”
Możesz pomóc
Darowizna na rzecz projektu FILOKALIA

Kwota: PLN

Dołącz do nas
Praktyka modlitwy Jezusowej

Zapisz się do newslettera

Dołącz do grona zadowolonych subskrybentów i ciesz się z wartościowych tekstów o modlitwie serca. Na bieżąco będziemy informować o postępie prac nad pierwszym przekładem FILOKALII. W nagrodę otrzymasz darmowe E-BOOKI :)